کبوتر

ویژگیهای رفتار شناسی

پرنده را می توان طبق نظر شخصی خود تربیت نمود مثلا با ایجاد صدای مخصوص و دادن دانه به پرنده میتوان او را شرطی نمود و پس از مدتی حتی با ایجاد صدا و عدم وجود دانه پرنده به محرک پاسخ می دهد که به این کار شرطی شدن کلاسیک می گو یند.حال می توان پرنده را با انجام دادن کاری تشویق ویا تنبیه نمود.مثلا با انجام عملی از سوی پرنده با دانه دادن به وی او را تشویق کرد و یا با سرزدن عملی از حیوان آنرا تنبیه نمود.که بدین وسیله پرنده خواهدآموخت که در صورت تشویق آن کار را دوباره انجام دهد و در صورت تنبیه به ندرت آن عمل را انجام خواهد داد.به این عمل شرطی شدن فعال میگویند.

رفتار حل مسئله:در این نوع یادگیری پرنده می آموزد که در صورت روبرو شدن با وضعی که تا بحال با آن برخورد نداشته است تجربیات گذشته خود را با یکدیگر تطبیق داده و آن عمل را به نحو احسن انجام می دهد.مثلا کبوتران مسابقه هنگامی که به راههای دور برده می شوند.تا بحال برگشتن از این راه را تجربه نکرده اند ولی با کنار هم گذاشتن تجربه های گذشته خودو اطلاعات ژنتیکی(غریزی)که در آنان وجود دارد و همچنین با استفاده از حس برتر و تجزیه و تحلیل امواج مغناطیسی زمین و انواع بوها می توانند بسرعت جهت یابی کرده وراه خود را بیابند. 

رفتارها دو دسته اند:1-رفتارهای ژنتیکی(غریزی)2-یادگیری
یادگیری هم بر چهار نوع استوار است که شامل:1-عادی شدن 2-شرطی شدن کلاسیک 3-شرطی شدن فعال(آزمون و خطا) 4-رفتار حل مسئله

در مورد رفتارهایی که در بند 2و3و4 در بالا وجود دارند توضیحاتی ارایه گردید.اما در رابطه با عادی شدن: در این نوع یادگیری کبوتر می آموزد که به محرکهایی که برای او سود یا زیانی ندارند پاسخ ندهد.مثلا هنگامی که کبوتر کلاغی را می بیند در ابتدا برای چند بار متوالی ممکن است از آن بترسد.اما اگر این روند ادامه یابد و کلاغ هم هیچ آزاری به کبوتر نرساند دیدن کلاغ برای کبوتر عادی شده و دیگر از آن نخواهد ترسید.

رفتارهای غریزی در کبوتر مانند رفتار آشیانه سازی و غذا دادن به جوجه ها و... می باشد.

Racing pigeon

+ نوشته شده در  جمعه بیست و نهم مرداد 1389ساعت 18:36  توسط you  | 

اطلاعاتی درباره کبوتر

 

کبوتر شناسی


کبوتر خوب چه کبوتری است ؟


کبوتر پنجه خوبی داشته باشد


کبوتر پرشی باشد و ساعت خوب بیاورد


کبوتر جوجه خوب هم بدهد


کبوتر مچ پای ظریفی داشته باشد


تیزه هایش شمشیری و صفت باشد


 


 چه غذایی به کبوتر دهیم ؟


ارزن (برای پرش کبوتر)


قره ماش وگندم (برای جوجه کشی)


روزی یک وعده

 

تعداد زیاد را چگونه جفت گیری میکنند؟


بهترین روش جفت خوان است

 

ازدواج فامیلی برای کبوتر ها مشکل پیش میاورد؟


بله ـ کبوتر ها خوش بازی یا کم پنجه میشوند

 

ایا از رنگ چشم کبوتر میشود فهمید کبوتر کبوتری خوبی است یا نه ؟


خیراگر کبوتری تخم نگذاشت میتوان کاری کرد؟


بله ـ میتوان به کبوتر قرص ویتامین A داد یا کبوتر را هوا کرداگر کبوتری روی بام نشست و جای دیگری نشست باید چه کرد ؟


کبوتر به درد نمیخورد


دورگه را چگونه تشخیص میدهند ؟


1_باید کبوتر را هواکرد


2_کبوتر سینه وامیدهدهوا کردن جوجه روزی 2 بار خوب است؟


بلهکبوتری که نیوکاسل دارد بعد از چه وقت خوب میشود؟


اکثرا خوب نمیشوند ولی بعضیها بهد 2 یا 3ماه خوب میشوند


+ نوشته شده در  جمعه بیست و نهم مرداد 1389ساعت 18:18  توسط you  | 

شناخت علمی کبوتر

نام علمی : (Columba) به گروهی از پرندگان متوسط تا بزرگ جثه از خانواده کبوترسانان گفته می‌شود که به دو صورت وحشی و اهلی یافت می‌شود و رنگ‌ها و نژادهای مختلفی دارد که معروف ترین آن‌ها کبوتر خانگی، کبوتر چاهی و کبوتران خانگی وحشی شده است. نام علمی کبوتر خانگی Columba livia domestica است. نام علمی کبوتر چاهی که اکثر کبوتران خانگی از نسل آن‌هایند Columba Livia است. به این پرنده در زبان عربی، حمام و در ترکی، گورچین گویند. واژه کبوتر یک واژه اصیل فارسی است که از دو واژه «کبود» (آبی) و «تر» تشکیل شده‌است. در زبان سانسکریت به آن Kap^ota و در زبان پهلوی به آن Kapotar می‌گفته‌اند. در فارسی محاوره‌ای متداول، به کبوتر، کَفتر می‌گویند که مُبدَّل کبوتر است و نام‌های محلی آن در کردستان و کرمانشاه کوتر، کموتر و در بعضی نقاط جنوب کپتر و کبتر است. در لغتنامه دهخدا، نام‌های زیر به این پرنده نسبت داده شده‌است: کفتر، کبتر ، حمام، حمامه، نامه‌بر، کوتر، عفد، فاخته، سعدانه، صلصله و بالاخره ورقاء. نژادهای کبوتر بسیار متنوع بوده ودر سراسر جهان پراکنده‌است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هشتم مرداد 1389ساعت 16:10  توسط you  | 

عکس کبوتر سری1

 برای دیدن بقیه عکسها بر روي ادامه مطلب كليك كنيد


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هشتم مرداد 1389ساعت 12:21  توسط you  | 

پرورش کبوتر

منشاء و اهلی شدن

منشاء کبوترهای خانگی یا اهلی Columba livia domestika را از کبوترهای چای columba liuia liuia می دانند که در تمام اروپا شمال آفریقا تا قفقاز و بسیاری از نقاط آسیا پراکنده هستند کبوترهای اهلی از ۳۰۰۰ هزار سال قبل از میلاد در منطقه خاورمیانه وجود داشته اند . کبوترهای اهلی را مخصوصا در دین مبین اسلام سمبل دوستی و صلح می دانند . در مصر باستان ، یونان و روم قدیم از کبوتر به عنوان یک منبع غذایی استفاده می شود . کبوترهای روم و امروز کبوترهای بزرگ جثه والنسیا که جزو سنگین ترین کبوتران محسوب می شوند از اعقاب آنها به شمار رفته و زمان اهلی شدنشان کاملا مشخص نیست .

●نژادها

از تعداد نژادهای بیشمار کبوتران با رنگهای متنوع و فرمهای به عنوان گوشتی مورد استفاده قرار می گیرند از مشخصات کبوتران گوشتی می توان وزن زیاد (حداقل ۸۰۰ – ۶۰۰) گرم سینه عمیق و فراخ ، قدرت باروری وبنیه خوب را نام برد مختلف فقط تعداد کمی. در حالیکه در اروپا و آسیا انتخاب بیشتر بر اساس رنگ و فرم صورت می گیرد در آمریکا کبوترها در جهت تولید گوشت پرورش داده می شوند . کشورهای اروپایی انواع کبوترهای گوشتی را از آمریکا واردکرده و بر روی آنها کار کرده اند . از آنها می توان کبوترهای شاهی سفید ، شاهی شناساو کارینه – مون داین ، کبوتر نامه رسان، کبوترهای شناسای تکزاس را نام برد .

کبوتر شاهی سفید در آمریکا از سفید رومی ، سفید مالتز (Maltese) و سفید داکس (Duches )به وجود آمده است . این کبوتر در دو تیپ مختلف ظاهر می شود . تیپ مصرفی شاهی سفید که از باروری مناسبی برخوردار می باشد ، با وزنی در حدود ۸۵۰ – ۷۵۰ گرم از تیپ کاملا گوشتی آن سبک وزنتر است.

کبوترهای جوان آماده به ذبح; آنها به وزن ۵۵۰ گرم می رسند از هر جفت می توان تعداد ۱۶ قطعه در سال تولید نسل داشت آنها سینه ای عمیق و پر گوشت دارند . کبوتر شاهی نقره ای نیز در تلاقی جابجائی داکسی با موند این بوجود آمده و جثه ای بزرگتر و حالتی بزرگتر و آرامتر از شاهی سفید دارد .

کبوتر شاهی شناسا نیز در سال ۱۹۴۰ در آمریکا  پرورش داده شدند از محسنات این نژاد تشخیص دوجنس نرو ماده آن از یکدیگر می باشد که به علت وجود تفاوت رنگ پرها در دو جنس امکان پذیر می گردد .

کبوترهای کارنیه (Carneau) از کبوتر جنوب بلژیک وشمال فرانسه به وجود آمده و در اوائل قرن بیستم در آمریکا بر روی آنها کار شده است این کبوتران به وزنی در حدود ۷۵۰ – ۶۰۰ گرم می رسند . در کبوترهای جوان آماده ذبح آنها وزن در حدود ۵۰۰ گرم فرم سینه طویلتر بدون دم و بال و پهن تر بودن سر ، این نژاد را از شاهی سفید متمایز می کند .

کبوترهای موند این Mondain یکی از قدیمی ترین کبوترهای فرانسه به شمار آمده و وزنی در حدود ۹۰۰ – ۷۵۰ گرم پیدا می کنند . کبوتر جوان آماده ذبح آن در حدود ۶۰۰ گرم وزن دارد این نژاد در رنگهای مختلف ظاهر می شود .

کبوترهای نامه بر که بیشتر در اروپا و خاورمیانه گسترش دارد با وزنی بین ۴۸۰ – ۴۲۰ گرم بسیار مقاوم بر تولید بوده و ندرتا تخم های خود را می شکنند آنها از جوجه های خود با کمال دقت مواظبت می کنند . کبوتران نامه بر قادرند مسافتهای طولانی بین ۱۲۰ – ۱۰۰ کیلومتر را طی کنند زمانبازگشت آنها را می توان در رابطه با سرعت پروازشان دقیقا پیش بینی نمود جهت یابی ، این کبوتران هنوز جزو مسائل پیچیده به شمار می رود .

●نگهداری

بر عکس سایر طیور کبوتران زندگی کاملا, منوگام داشته و در سن ۷ – ۵ ماهگی به سن بلوغ می رسند هر قدر وزن آنها سنگین تر باشد به همان نسبت دیرتر بالغ می شوند بعد از اینکه کبوتر ماده ای نری را به عنوان جفت برگزیند و اعلام آمادگی جنسی و همزیستی نمود اووسیت ها در تخمدان شروع به رشد کرده و پس از تقریبا۴.۵روز اولاسیون انجام گرفته و مدت کوتاهی بعد از ان هم جفت گیری و انتقال اسپرم صورت می گیرد . تقریبا ۴۰-۴۴ ساعت پس از  زمان جفتگیری چند ساعت بعدازظهر اولین تخم را می گذارد و , برعکس سایر طیور گذاشتن فقط دو تخم از لحاظ ژنتیکی تثبیت شده است و هیچگاه افزایش و کاهش ندارد .

تخم کبوترها حدود ۲۰ گرم وزن و ۴ سانتی متر طول و ۵/۲ سانتی متر پهنا و رنگ سفید دارند . نسبت زرده به وزن تخم با ۱۹ درصد بین سایر طیور در کمترین حد است ولی پوسته آهکی با ۱۰% درصدی اختلافی با دیگر طیور ندارند . لانه سازی با همکاری هر دو جنس ۳-۲ روز قبل از گذاشتن تخم آغاز گشته و حتی پس ازآن نیز ادامه می یابد . پس از ۱۷ – ۱۸ روز جوجه ها از تخم خارج شده و به ندرت هر دو جوجه با هم متولد می گردند . فاصله  زمان تولد دو جوجه اغلب ۲۴ – ۱۲ ساعت است.کبوتردر بین طیور تنها پرنده ای است که جوجه آشیانه نشین دارد سایر ماکیان در موقع تولد کاملا لخت هستند و حدودا پس از یک هفته پرهایشان جوانه می زند . جوجه ها در حدود ۶ هفتگی توسط مادران تغذیه شوند, در ۵-۴ روز اول تولد غذای جوجه ها را شیرابه چینه دان تشکیل می دهد. این شیرا به بسیار مغذی بوده و توسط سلولهای چین خورده چینه دان ترشح می شود. چینه دان در تعدادی از گونه های پرندگان خصوصا, در خانواده کبوترها مولد شیر مخصوص چینه دان است و تکثیر سلولهای مخاطی و کنده شدن و تولید شیر توسط آنها به وسیله هورمون پرولاکتین, صورت گرفته و کنترل می شود این پرندگان شیر ایجاد شده در چینه دان را به دهان بازگردانده و پرندگان را به وسیله آن غذا می دهند. ساختمان میکروسکوپیک چینه دان مشابه به ساختمان در مری است .

ترشح شیرا به تا ۸ روز پس از تولد جوجه ها نیز می تواند ادامه یابد. معمولا از روز پنجم به بعد تغذیه جوجه ها با غذایی که خود پدر و مادر می خورند آغاز می گردد جیره اکثر پرندگان زینتی, به صورت دانه های کامل و نه به صورت خوراک کامل پلیت شده می باشد . تغذیه پرندگان طبق راهنمایی های ارائه شد بسیار منطقی می باشد . اما به نظر نمی رسد که تغذیه صرفا عامل عمده ای جهت انتخاب غذا توسط صاحب پرنده باشد .

استفاده از خوراکهای کامل پلت, شده با مقاومت صاحبان پرنده روبرو شده و در ضمن همه گونه های پرندگام نیز چنین خوراک هایی را براحتی نمی پذیرند . اما با استفاده از پلت های اکسترود شده (اکسترودینگ) (Extruded) و افزودنیها که پرنده را با استفاده از خوراک کامل تشویق کند مشخص نشده است .


+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم مرداد 1389ساعت 10:46  توسط you  | 

کبوتر کَبوتَر ، گونه‌ای جاندار تخمگذار است که‌ توانایی پرواز دارد.
کبوتران را به سه گروه تقسیم می كنند.
  • کبوتران وحشی (چاهی ـ صحرایی)
  • کبوتران خانگی
  • کبوتران نامه بر

_______________
کبوتران وحشی

دسته‌ای از کبوتران هستند که به صورت گروهی در شهرها و حومه شهر دیده می‌شوند وبعد از بلوغ(حدود۸ تا ۱۲ماه پس از تولد بسته به نژاد) با انتخاب جفت، زاد و ولد حیرت انگیزی می کنندکه در نوع خود جالب است. عموماً کبوتران وحشی، خاکستری و گاه سیاه خاکستری هستند که با آمیخته شدن با نسل کبوتران خانگی که وحشی شده‌اند،اینگونه کبوتران را با تلفیقی از رنگ‌های کبوتران وحشی وخانگی میتوان شناخت.مانند همه گونه‌ها ۲ تخم می گذارند و بعد از ۱۴تا ۱۹ روز (بسته به شرایط محیط)جوجه‌ها به دنیا می آیند وتا دو روز از نوعی شیر مخصوص (پرنده محتویات معده را که کاملاً آسیاب شده و با آب مخلوط کرده، به نوعی شیره تبدیل می کند)جوجه هایش راتغذیه می کند.نوع نر پرنده، معمولاً بزرگ تر (به لحاظ جثه و حجم جمجمه)از نوع ماده، قابل شناسایی است.نوع ماده با جثه‌ای کوچک‌تر و نوکی درازتر از نوع نر قابل شناسایی است.

کبوتر نامه بر


دو نوع هستند از لحاظ جثه که گونه اول جثه‌ای بسیار بزرگ تر از کبوتران چاهی و خانگی دارد که پاهای بزرگ و قرمز شفاف از ویژگی‌های خاص این نوع است که رفته رفته در خطر انقراض قرار گرفته‌است.گونه دوم کاملاً شبیه به کوتران وحشی است که فقط توانایی دوقطبی بودن را دارد.یعنی حیوان بر اثر آموزش توانایی دارد که دو نقطه جغرافیایی را مرکز قطب نمای خود قرار داده و از یاد نبرد.

کبوترها لانه خودرا بر درخت ویا روی زمین ویا در ساختمان ها می‌سازند. به ندرت اتفاق می‌افتد کبوترها درون تنه درختان، یا توی سوراخهای زمین آشیانه بسازند. طرز لانه ساختن آنها بسیار ساده‌است. کبوترهای ماده حد اکثر ۲ وحداقل یک تخم می‌گذارند، رنگ تخم بیشتر کبوترها سفید است.

__________________

کبوتران خانگی


از قدیم از پرندگان خانگی بوده و دارندگان این حیوان را کبوتر باز می گويند.کبوتران خانگی به علت تغذیه مناسب و شرایط استراحت گاه (از لحاظ جثه) از همنوعان وحشی خود بزرگ‌ ترند.کبوتران خانگی را معمولاً آموزش میدهند تا خانه صاحبش را مرگز قطب نمای درونی خود قرار دهد و جلد شود. از این غریزه ذاتی برای آموزش آنها استفاده می‌شود و مسابقاتی نیز برای محک زدن این قدرت بر گزار می‌شود که معمولاً کبوتران بازنده به صاحب کبوتران برنده میرسند. برای جلد کردن کبوتر، معمولاً پرهای کبوتر را (به غیر از شه پر) میبرند (قیچی می کنند)و مدتی بسته به خصوصا نژاد حیوان نگهداری می‌کنند تا قطب نمای درونی حیوان تغییر مرکز داده وخانه جدید را مرکز قطب نما کند.کبوتر بازان خاطرات فراوانی از کبوترانی دارند که بعد از سالها به خانه قبلی خود باز گشته اند و هیچ گاه این قطب نما تغییر نکرده‌است. اساسا نژاد کبوتران اصیل را در ظاهر و جمجمه و میزان وفا داری (جلد بودن)به اولین خانه میدانند.
رنگ چشم کبوتر
نژاد يا همان ذات کبوتر را به هيچ وجه نمي توان از روي رنگ چشم تشخيص داد.مگر اصالت کبوترهاي تهراني که بايد چشمانشان سفيد و ناخنهاي پاي آنان نيز سفيد باشد.اگر بدين گونه باشد اصيلترند.اما هوش کبوتر را به هيچ عنوان نمي توان از روي رنگ چشم تشخيص داد.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم مرداد 1389ساعت 10:35  توسط you  | 

عکسهای از دشمن سر سخت پرندگان

مشکی

با تشکراز پچول ومشکی چش قشنگ که اجازه دادن از تصاویرشون دراین وبلاگ  استفاده کنیم

بقيه عكسها در ادامه مطلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم مرداد 1389ساعت 16:21  توسط you  | 

کبوتران حافظه تصویری دارند؟

کبوتران حافظه تصویری دارند؟

قابلیت جهت‌یابی در کبوتران یکی شگفت‌انگیزترین رازهای دنیای حیوانات است که رازهای سربه‌مهر فراوانی در خود نهفته دارد. دانشمندان برای درک بهتر این توانایی کبوتران، دستگاهی الکترونیکی طراحی کرده‌اند که می‌تواند فعالیت‌های مغزی و موقعیت مکانی کبوتران را در حین پرواز، همزمان اندازه‌گیری کند. شاید بهتر باشد این دستگاه را iPigeon (آی.کبوتر) نامید!

دانشمندان دانشگاه زوریخ با استفاده از این دستگاه که نورولاگر2 نام دارد، سعی دارند فعالیت مغزی کبوتران را در زمان جهت‌یابی بررسی کنند. نورولاگر در حقیقت از 2 دستگاه تشکیل شده، یک دستگاه جی.پی.اس بسیار کوچک که در پشت کبوتر نصب می‌شود و یک دستگاه الکتروکاردیوگراف سبک 2گرمی که فعالیت‌های مغزی کبوتر را به‌هنگام پرواز ثبت می‌کند. این اطلاعات در یک کارت حافظه بسیار کوچک ذخیره می‌شوند و بعد از پرواز کبوتر، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

بررسی‌های اولیه اطلاعات بدست‌آمده، نشان داده است بسته به این‌که کبوترها به چه چیزی نگاه می‌کنند، چندین موج مختلف در مغز آن‌ها ایجاد می‌شود.

این تیم تحقیقاتی در اولین مرحله آزمایش‌ها، کبوتران را در فاصله 18 کیلومتری ساحل مدیترانه رها کردند. آن‌ها متوجه شدند زمانی‌که این کبوترها از روی دریا عبور می‌کردند، فعالیت مغزی آن‌ها فرکانس کم‌تری دارد، چرتکه سطح دریا اطلاعات خاصی در اختیار کبوتران قرار نمی‌دهد.

اما زمانی‌که کبوترها به مرز ساحلی دریا رسیدند، فرکانس موج‌های مغزی آن‌ها افزایش پیدا کرد. هم‌چنین زمانی‌که این کبوترها از روی مکان‌هایی مانند آزادراه‌های شهری عبور می‌کردند، فرکانس امواج مغزی آن‌ها افزایش پیدا می‌کرد که نشان می‌دهد مغز آن‌ها در هنگام دریافت اطلاعات بیش‌تر، عکس‌العمل نشان می‌دهد.

هم‌چنین زمانی که کبوتران گروهی پرواز می‌کنند، فعالیت مغزی آن‌ها در مقایسه با زمانی‌که انفرادی پرواز می‌کنند، به‌شدت کم‌تر است. یکی از مهم‌ترین دلایل این امر، این است که وقتی کبوترها گروهی پرواز می‌کنند، برای جهت‌یابی نیاز چندانی به نگاه کردن به سطح زمین ندارند و فقط با دنبال کردن مسیر پرواز دیگر کبوترها، راه خود را ادامه می‌دهند.

هم‌چنین دانشمدان متوجه شدند زمانی‌که کبوترها به زمین‌های ناهموار نگاه می‌کنند، فعالیت مغزی آن‌ها افزایش پیدا می‌کند؛ زیرا آن‌ها مجبورند اطلاعات بیش‌تری را که برای جهت‌یابی نیاز دارند، پردازش کنند. در این بررسی‌ها مشخص شد فعالیت‌های مغزی کبوترها نقش مهمی در جهت‌یابی آن‌ها بازی می‌کند. بیشترین فعالیت مغزی کبوترها در زمانی ثبت شد که این کبوترها در هنگام پرواز قصد تغییر مسیر را دارند.

دورا بیرو، زیست‌شناس دانشگاه آکسفورد گفت: «نتایج این بررسی بسیار برای ما جالب توجه بود. این دستگاه پنجره‌های تازه‌ای راجع به فعالیت‌های مغزی پرندگان در هنگام جهت‌یابی در اختیار دانشمندان قرار داد».

البته این دانشمندان تحقیقات خود را به کبوتران محدود نکرده‌اند. آن‌ها اخیرا تیم تحقیقاتی مشترکی را با دانشمندان پاناما تشکیل داده‌اند تا فعالیت‌های مغزی حیوانی را به نام خرس تنبل بررسی کنند، اما در نهایت متوجه شدند فعالیت مغزی حیواناتی که دارای حرکت کندی هستند، چندان جالب نیست.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم مرداد 1389ساعت 14:35  توسط you  | 

جدول مقایسه نژادها

اين جدولي كه ميبينيد با توجه به ويژگي هاي اکثریت نژادهای کفترای اصیل است.به طور مثال اگر كفتر تهراني(اصیل) ساعت پرشش ۹ ساعته يعني بيشتر كفتراي تهراني(اصیل) ۹ ساعت ميپرن.این ساعتهای پرش در هوای ایران(تیر) می باشد.ضمنا در مورد اروپا فقط كبوتران مسابقه اي آنان از نظر رنگ و نقش در اين جدول به حساب مي آيند(اروپا نيز داراي كبوتران((غير مسابقه اي))خوش رنگ و نقشي((تزييني)) بسياري ميباشد) فقط كبوتران اصيل اين نژادها زير ميتوانند اينقدر بپرند و اين خصوصيات را دارا هستند.به كلمه ي اصيل كه نشان بر اصل بودن نژاد و قدمتي بسيار است بسيار توجه كنيد.آنهایی که +عالی را دارند یعنی در آن کلاس(یا خصوصیت) بهترین هستند و حرف ندارند.درقسمته ایرانی از نظر رنگ و نقش تمام کبوتران ایرانی(همه ی شهرها ایران) مد نظر قرار داده شده است.

كفتر ايراني(تهراني)

تيپلر(پاكستان.هند)

آلماني(اروپا) بغدادي(عراقي)
قدرت پرش(در تعداد كم يا تكي) +خوب(۹) +عالي (۱۵) خوب(۵.۳۰) خوب(۴)
قدرت پرش گروهي(تعداد خیلی زیاد) عالي(۸) +خوب(۶.۳۰) خوب(۵) خوب(۴)
قدرت چرخش و بازي كردن(حركات نمايشي) +عالي +متوسط ضعیف ضعیف
هوش متوسط +متوسط +عالي خوب
مسابقه مسافتي ضعیف متوسط +عالي خوب
قدرت بدني متوسط خوب عالي +خوب
زيبايي رنگ(نقشي و رنگي) +عالي +خوب +متوسط +متوسط
قدرت اوجگیری (نقطه شدن) خوب +عالي ضعیف ضعیف


ويژگي هاي کبوتر مسابقه مسافتی: بايد كتفها و سينه اي عضلاني(قوي)داشته باشند.كله اي كوچك و كشيده(براي اينكه كله اش زياد مانع به حدر رفتن انرژي اش نشود چون اگر كله اش گرد باشه ((مثله كفتر تهراني)) هوا بايد مسير بيشتري(مسير نيم دايره اي) را طي كند(مولكول هاي هوا بايد بيشتر باز شوند) و در نتيجه هم باعث خستگي كفتر هم باعث به حدر رفتن انرژي اش ميشود).کمری قوی.پر و دمي كوتاه(چون در مسابقه دادن دم بيشتر بايد به حالت ثابت بماند و فقط كتفها جنبش بسیار زیاد و سرعتی دارند برای همین است که کفتر مسابقه(( آلمانی)) سینه ای بسیار عضلانی و کتفهایی بسیار قوی دارد ).جثه اي نسبتا كوچك(چون هرچي ريز تر باشد سريعتر بال ميزند((تند تر میرود و جلو میزند)) و در نتيجه انرژي اي زيادي هم براي وزنش مصرف نمیکند .البته اين كوچكتر بودن به اين دليل نيست كه هر چه كبوتر مسابقه مسافتي كوچكتر باشد بهتر است ممكن است كفتري 2 برابر او باشد كه بهتر و سريع تر برود ولي در اكثر موارد(( بين 60 تا ۷۵ درصد)) كه كفتر مسابقه مسافتي كوچكتر باشد سريع تر ميرود.بستگي به ذات كفتر در بيشتر موارد دارد)

ويژگي هاي کبوتر دور بوم(نوع پرشیش): بايد داراي بدني سبك باشد.(هرچه بدن سبك تر باشد مدت ماندگاري كفتر در آسمان بيشتر ميشود نكته: براي زمان بيشتر به همراه بدني سبك بايد كتف و سينه اي نرم و ماهيچه اي داشته باشد.درست مثله كفتراي پاكستان) پرهاي آن بايد نرم باشد.تعداد پرها زياد و داراي شاه پرهايي كشيده(بلند) و یکذره پهن و همچنين پرهاي دم پهن(۱۴ یا بیشتر از ۱۴ عدد) و كشيده باشد چون در صورت زیاد بودن پرهای دم .کفتر بهتر میتواند بچرخد.مانور دهد و با کمک انرژی باد+دم خود تسلط بیشتری در آسمان داشته باشد و در نتیجه مدت ماندگاری کفتر در آسمان بیشتر میشود.داراي پا و پنجه اي(تيره رنگ) قوی و سبك باشد.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و دوم مرداد 1389ساعت 17:51  توسط you  | 

نژادهای مختلف کبوتر

كبوتر بسيار زيبا و تزييني جغد چيني

بقيه عكسها در ادامه مطلب(بر روي ادامه مطلب كليك كنيد)


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه بیست و دوم مرداد 1389ساعت 17:50  توسط you  | 

پرواز کبوتر

+ نوشته شده در  جمعه بیست و دوم مرداد 1389ساعت 15:5  توسط you  | 

عکس پرندگان زیبا


بقيه عكسها در ادامه مطلب(بر روي ادامه مطلب كليك كنيد)

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه بیست و دوم مرداد 1389ساعت 14:45  توسط you  | 

عکس کبوتران زیبا

 

بقيه عكسها  در ادامه مطلب(بر روي ادامه مطلب كليك كنيد)
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه بیست و دوم مرداد 1389ساعت 14:39  توسط you  |